Γεια χαρά, Επισκέπτης
Παρακαλώ Σύνδεση ή Εγγραφή.    Χάσατε τον κωδικό σας;

Εγχείρηση προστάτη με laser
(1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
Συζητήσεις σε θέματα που αφορούν Χειρουργικές Ιατρικές Ειδικότητες
Μετάβαση στο τέλοςΣελίδα: 1
ΘΕΜΑ: Εγχείρηση προστάτη με laser
Εγχείρηση προστάτη με laser 3 Χρόνια, 9 Μήνες πριν Κarma: 0
Καλησπέρα σας.
Θα σας πώ ένα πρόβλημα που έχει ο πατέρας μου αλλά το οποίο έχουμε ακούσει και από άλλους 2 ανθρώπους. Λοιπόν πριν 3 χρόνια περίπου ο πατέρας μου έκανε εγχείρηση στον προστάτη του με την μέθοδο του laser και τώρα στα τρία χρόνια του έβγιαζε αίμα και έκανε εξέταση και μας είπε ο γιατρός ότι ο προστάτης του επανήλθε πάλι και πρέπει να ξανακάνει πάλι εγχείρηση και εκτός αυτού ότι με την επέμβαση του laser που έκανε του έγδαραν λίγο την κύστη, αυτό είναι το πρόβλημα του πατέρας μου όμως όπως ανάφερα παραπάνω έχουμε ακούσει και από άλλους ακριβώς το ίδιο πρόβλημα και μάλιστα ένας άλλος μετά την επέμβαση του laser δεν του έκαναν καθαρισμό και ο άνθρωπος παραλίγο να πεθάνει για το λόγο ότι τα καίδια από την επέμβαση σφήνωσαν στην ουρίθρα του αλλά ευτυχώς ο άνθρωπος γλίτωσε. Εγώ τώρα θέλω να μάθω εάν υπάρχει κάποιος άλλος εδώ που να έχει κάνει εγχείρηση στον προστάτη του με την μέθοδο του laser και το πως είναι μετά την επέμβαση ή εαν του δημιουργήθηκε κανένα πρόβλημα όπως για παράδειγμα αυτά που ανέφερα παραπάνω.
Θα ήθελα να μάθω...ελπίζω να βρεθεί κάποιος που να έχει κάνει laser και να μου πει το πως είναι...Ευχαριστώ πολύ να είστε καλά!!!
eleni7
Fresh Boarder
graphgraph
Αποσυνδεδεμένος Προβολή Προφίλ Μέλους
Τελευταία διόρθωση: 24/02/2011 12:51 από eleni7.
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Forum για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ: Εγχείρηση προστάτη με laser 3 Χρόνια, 9 Μήνες πριν Κarma: 0
Εγώ θα μπορούσα να σας ενημερώσω σε 2-3 θέματα.Η μέθοδος laser είναι ίσως ο καλύτερος τρόπος αποκατάστασης όπου ο ασθενής φεύγει και δεν έχει κανένα πρόβλημα.Πολλοί έχουν βαπτίσει την κλασσική τεχνική

(διαβάστε ανάλογα Η Καλοήθης Υπερπλασία του Προστάτη, από εκεί που λέει

" Η διουρηθρική προστατεκτομή – κατά τον κόσμο ‘’ αρίδα ‘’,(transurethral prostatectomy) γίνεται χωρίς εξωτερική τομή, με ειδικό εργαλείο τον ηλεκτροτόμο (resectoscope),......"
Δείτε επίσης Ο προστάτης αδένας και χειρουργική αποκατάσταση

με την τεχνική Laser (διαβάστε ανάλογα Αφαίρεση του προστάτη, έρχεσαι και φεύγεις, τα νεότερα δεδομένα

Στην πρώτη αφαιρούνται κομματακια από τον προστατη σταδιακά και συγχρόνως γίνεται καυτηρίαση των περιοχών , ενώ στη δεύτερη γίνεται εξάχνωση του προστάτη χωρίς καμία αφαίρεση ιστοτεμαχίων.
Επίσης οι διουρηθρικές επεμβάσεις γίνονται σε προστάτες που δεν είναι πάρα πολύ μεγάλοι και αυτό για να μπορεί ο ουρολόγος σε περίπου 1 ώρα να βγάλει τον προστάτη, όταν ο όγκος είναι μεγάλος θα πρέπει να χειρουργείται ο ασθενής ανοικτά.

Τώρα σ αυτά που είπατε , όταν αφαιρείται διουρηθρικά με την κλασσική μεθοδο μπορεί στην κύστη για ένα διαστημα να παραμένουν κομματάκια προστατη που σιγά σιγά η κύστη τα αποβάλλει ή και πήγματα αίματος ,στο laser δεν παρατηρείται αυτό εκτός για μία δυο μέρες μετα την επέμβαση λίγα πηγματάκια.
Ο προστάτης ξαναδημιουργείται σε μεγάλο βάθος χρόνου κάτι όμως που δεν είναι δυνατόν να φθάσει στα επίπεδα όγκου που ήταν εκτός και αν στην επέμβαση δεν αφαιρεθηκε πλήρως γι αυτον τον λόγο και δεν πρέπει να χειρουργείται ένας πολύ μεγάλος προστάτης διουρηθρικά αλλά ανοικτά.
Peter
Administrator
graph
Φύλο: Άρρεν
Τελευταία διόρθωση: 24/02/2011 15:17 από Peter.

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση...θα ήθελα όμως να μου πείτε εαν είναι λογικό μετά από 3 χρόνια περίπου που έχει γίνει η επέμβαση με laser να βγάζει πιγματάκια όπως είπατε...ο γιατρός έκανε του πατέρα μου κυστεοσκόπιση και μας είπε ότι υπάρχει γδάρσιμο στην κύστη από την επέμβαση του laser.
eleni7
Fresh Boarder
graphgraph

Φυσικά και δεν είναι λογικό μετά από 3 χρόνια όπως επίσης το ερώτημα είναι το εξής , όλα αυτά τα 3 χρόνια είχε πρόβλημα ? διότι αν ακριβώς μετά την επέμβαση είχε πρόβλημα έως και τώρα το θέμα τότε ναι κάτι δεν πήγε καλά στην επέμβαση , επίσης όταν χειρουργείται ο προστάτης διουρηθρικά η ουροδόχος κύστη μένει ανέπαφη δεν παρεμβαίνεις στην κύστη αλλά στον προστάτη.

Σε αυτές τις περιπτώσεις θα πρέπει να παραμείνετε σε ότι σας λέει ο γιατρός σας διότι η κυστεοσκόπηση είναι μία εξέταση προσωπική δηλαδή μόνο ο γιατρός που κάνει την κυστεοσκόπηση μπορεί να εκτιμήσει την κατάσταση.

Εύχομαι όλα να πάνε καλά.
Peter
Administrator
graph
Φύλο: Άρρεν
Τελευταία διόρθωση: 25/02/2011 09:46 από Peter.

Ναι είχε πρόβλημα μέχρι και τώρα...ναι ο γιατρός μας είπε ότι αυτός που έκανε την επέμβαση ήταν καινούργιος γι'αυτό το λόγο δεν την έκανε σωστά και εκτός αυτού έγδαρε και την κύστη...Ναι ο γιατρός μας είπε ότι δεν είναι τίποτα γιατί έχει και έναν άλλον πελάτη ακριβως με το ιδιο προβλημα του πατερα μου...Ευχαριστώ πολύ να στε καλά!
eleni7
Fresh Boarder
graphgraph

Μετάβαση στην αρχήΣελίδα: 1