Γεια χαρά, Επισκέπτης
Παρακαλώ Σύνδεση ή Εγγραφή.    Χάσατε τον κωδικό σας;

ταχυπαλμίες
(1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
Συζητήσεις σε θέματα που αφορούν Παθολογικές Ιατρικές Ειδικότητες
Μετάβαση στο τέλοςΣελίδα: 1
ΘΕΜΑ: ταχυπαλμίες
ταχυπαλμίες 4 Χρόνια, 7 Μήνες πριν Κarma: 0
Είμαι 21 ετών και τις τελευταίες 4 ημέρες αντιμετωπίζω πρόβλημα ταχυκαρδιας! έχω κάνει καρδιογράφημα, υπέρηχο καρδιάς, εξετάσεις αίματος κ θυροειδή αλλά όλες είναι καθαρές. Οι γιατροι μου λένε ότι είναι ψυχολογικό και ότι συμβαίνει σε γυναίκες της ηλικίας μου και πράγματι το είχε κ η αδελφή μου. Είμαι λίγο δυσπιστη γιατί αν και είχα κάποιες συναισθηματικές μεταπτώσεις παλαιότερα, αυτή την περίοδο είμαι πολύ χαλαρή! Γι αυτό και ανησυχώ πολύ και δυσκολεύομαι να κοιμηθώ κ να διαβάσω καθώς τα συμπτώματα είναι εικοσιτετραώρου βάσεως.Οι γιατροί αρνούνται να μου δώσουν ηρεμιστικά λέγοντας ότι είμαι πολύ μικρή γι αυτό. τι με συμβουλεύετε εσεις? είναι όντως κάτι φυσιολογικό? και αν ναι πότε θα σταματήσει για να ησυχάσω επιτέλους??
ευχαριστώ!!!!!
annachouliara
Fresh Boarder
graphgraph
Αποσυνδεδεμένος Προβολή Προφίλ Μέλους
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Forum για να κάνετε μια δημοσίευση.

Απ:ταχυπαλμίες 4 Χρόνια, 7 Μήνες πριν Κarma: 0
Συνήθως οι ταχυπαλμίες οφείλονται σε άγχος ,όταν βέβαια μιλάμε για την ηλικία σου.Μπορεί όμως ακόμη κι ένας καφές παραπάνω να προκαλέσει τέτοια πράματα .

Από την άλλη πλευρά η ταχυπαλμία είναι ενα συμπτωμα και οχι το αιτιο , ισως το πρωτο και καλυτερο πραγμα που μπορεις να κανεις ειναι να αδιαφορησεις τελειως , να μην σε νοιαζει δηλαδη , αυτο πιστευω εγω

ας παμε και σε κατι πιο ειδικο

Συνήθως δεν δίνουμε σημασία. Κάποιες φορές όμως η ταχυπαλμία είναι ένα σύμπτωμα που θέλει την προσοχή μας... Ταχυπαλμία ή ταχυκαρδία είναι η αυξημένη καρδιακή συχνότητα, δηλαδή όταν οι αριθμοί των παλμών ξεπερνούν τους 100 το λεπτό, ενώ νιώθουμε την καρδιά μας να χτυπά γρήγορα ή αισθανόμαστε φτερουγίσματα στο στήθος.

Τι πρέπει να ξέρετε
• Γενικά να θυμάστε ότι είναι φυσιολογικό οι σφυγμοί να ανεβαίνουν ύστερα από σωματική δραστηριότητα ή και μετά το φαγητό.
• Η αυξημένη κατανάλωση καφεΐνης (καφές, τσάι κ.λπ.) μπορεί να αυξήσει τους παλμούς. Το ίδιο ισχύει και για την αυξημένη πρόσληψη αλκοόλ και νικοτίνης.
• Κάποια φάρμακα μπορεί να προκαλέσουν ταχυκαρδίες, όπως τα βρογχοδιασταλτικά, που χορηγούνται για τη θεραπεία αναπνευστικών παθήσεων ή άσθματος.
• Ταχυπαλμία μπορεί να προκαλέσουν ακόμα καταστάσεις έντονου στρες ή συγκίνησης ή μια κρίση πανικού.
• Η εμμηνόπαυση προκαλεί κρίσεις εξάψεων και ταχυκαρδίας σε ευαίσθητες γυναίκες.

Παθολογικά αίτια
Παθολογικά προβλήματα που μπορεί να έχουν ως σύμπτωμα την ταχυκαρδία είναι:
• Προβλήματα οργάνων που εκκρίνουν ορμόνες (π.χ. υπερθυρεοειδισμός).
• Παθήσεις του εγκεφάλου, του νωτιαίου μυελού και τοξικές νευροπάθειες που επεμβαίνουν στην ομαλή λειτουργία του αυτόνομου νευρικού συστήματος (π.χ. ορισμένα αγγειακά εγκεφαλικά επεισόδια).
• Καρδιακά νοσήματα όπως η καρδιακή ανεπάρκεια και η μαρμαρυγή.
• Παθήσεις του αναπνευστικού.
• Νοσήματα που προκαλούν μεταβολικές διαταραχές ή διαταραχές σε επίπεδα ορισμένων ιχνοστοιχείων και βιταμινών (π.χ. ουραιμία, υπογλυκαιμία κ.λπ.).
• Σύνδρομα και νοσήματα που διαταράσσουν τη λειτουργία ή την κινητικότητα του γαστρεντερικού.
• Καταστάσεις όπως ο πυρετός ή ο πόνος αλλά και παθολογικές καταστάσεις με αφυδάτωση, απώλεια αίματος και υγρών (π.χ. θερμοπληξία, διάρροια, αιμορραγία, αρρύθμιστος διαβήτης).
• Η αναιμία επίσης μπορεί να προκαλέσει ταχυκαρδία, η οποία συνήθως συνοδεύεται από αίσθημα κόπωσης και εξάντλησης.

Πότε να ζητήσετε βοήθεια
Μια ταχυκαρδία είναι ανησυχητική αν έρχεται και φεύγει ξαφνικά, εμφανίζεται τη νύχτα ή εκδηλώνεται σε καθημερινή βάση, αν οι σφυγμοί ανεβαίνουν χωρίς να υπάρχει λογική συσχέτιση, π.χ. κατανάλωση καφέ, αν συνυπάρχουν και άλλα συμπτώματα όπως σφίξιμο στο στήθος, ζάλη, δύσπνοια, τάση για λιποθυμία ή λιποθυμικό επεισόδιο ή αν είναι υπερβολική.
Peter
Administrator
graph
Αποσυνδεδεμένος Προβολή Προφίλ Μέλους
Φύλο: Άρρεν
Πρέπει να είστε εγγεγραμμένο μέλος του Forum για να κάνετε μια δημοσίευση.

Μετάβαση στην αρχήΣελίδα: 1